Листните торове са специализиран метод за торене и подхранване на растенията чрез пръскане на листата и стеблата им с хранителен разтвор, съдържащ балансирани количества на азот, фосфор, калий и микроелементи като бор, цинк, манган, желязо и молибден. Те са ефективен начин за бързо и целенасочено доставяне на важни хранителни вещества директно през растителните клетки. В тази статия ще разгледаме действието на листните торове, видовете комбинирани торове и тяхното приложение при различни култури като овощни насаждения, лозя и лавандула.
Как действат листните торове?
Листните торове имат многостранно положително въздействие върху растенията. Те увеличават биомасата, подобряват имунитета и повишават цялостната жизненост и устойчивостта на културите. Чрез листно подхранване се стимулира растежа, цъфтежа и се подобрява качеството и количеството на добивите. Този метод е особено ефективен за усвояването на фосфор, калий, цинк (Zn), манган (Mn), бор (B), желязо (Fe) и молибден (Mo), които понякога се абсорбират по-трудно през кореновата система. За оптимални резултати се препоръчва листно торене рано сутрин или късно вечер при температури под 24°C.
Видове комбинирани листни торове:
Комбинираните листни торове биват пълни и непълни в зависимост от съотношението между макроелементите (NPK) и микроелементите в състава им.
- Непълни листни торове:
- – Торове с високо съдържание на фосфор и калий, подходящи за есенно и пролетно подхранване, повишаващи захарността и устойчивостта на растенията.
– Лесно усвоими торове с балансирано NPK съотношение като 20-20-20, стимулиращи покълването, цъфтежа и образуването на плодове.
– Водоразтворими монокалиеви и монофосфатни торове, полезни за кореновата система и качеството на продукцията.
2. Пълни листни торове:
Включват различни NPK съединения с добавени микроелементи (B, Zn, Mn, Fe, Mo), предоставящи цялостно и балансирано хранене, без риск от натрупване на излишен хлор в почвата.
Приложение на листните торове при различни култури:
1. Овощни култури: 3-4 кг/ха в 500-1000 л вода, торене преди и след цъфтеж, при нарастване на плодовете и след беритба.
2. Лозя: 2-3 кг/ха в 300-500 л вода, 2-4 пръскания от разлистване до започване на зреенето на гроздето.
3. Лавандула: 2-3 кг/ха в 200-300 л вода, 1-2 подхранвания през вегетацията до 2 седмици преди цъфтежа.
4. Зеленчуци и полски култури: индивидуален подход спрямо вида, 2-4 пръскания от развитие на листната маса до 14 дни преди беритба.
Заключение:
Листните торове са съвременен и ефективен метод за хранене на земеделски и градински култури, допълващ почвеното торене. Те осигуряват бързо усвояване на хранителни вещества, стимулират растежа и подобряват добивите и качеството на продукцията. Чрез правилен подбор на комбинирани течни торове с подходящо съдържание на NPK и микроелементи, и спазване на оптимални дози и периоди на приложение, листното торене може да допринесе за по-добри резултати и устойчивост при отглеждането на различни видове растения. Съчетано с добри практики за напояване и растителна защита, то е ценен инструмент за подобряване на почвеното плодородие и жизнеността на културите