В днешни дни селскостопанските технологии са стигнали доста напред и могат да дадат голям добив при почти всякакви условия. Ако градинариш, нали знаеш, че трябва да гориш тор. Но има толкова много видове и марки торове, че понякога е трудно да избереш кой ти трябва.
Значи, торовете са химикали, които могат да подобрят плодородието на почвата. Обикновено съдържат микроелементи, които са необходими на растенията за растеж и плододаване, но които често липсват в почвата.
Какви торове има?
Има много различни торове, които могат да бъдат полезни за градината или зеленчуковата градина. Има универсални продукти, които са подходящи за всякакви растения, както и специализирани продукти, които са създадени специално за конкретни култури. Някои торове са предназначени за определени начини на градинарство, като например течни или водоразтворими продукти за хидропонни системи или за използване в системи за капково напояване.
По произход
Разбира се за разликата между органични и неорганични торове.
Органичните торове са направени от естествени неща като оборски тор, компост, торф, птичи изпражнения, водорасли и други животински или растителни продукти. Те са пълни с хранителни вещества, но точното съдържание на отделните елементи не може да бъде напълно определено.
Неорганичните торове са съставени от химикали, които съдържат основни хранителни вещества. Те са много ефективни, но трябва да се прилагат с внимание, защото изискват точно дозиране в почвата и могат да повлияят на различни фази от растежа на растенията. Растенията имат нужда основно от калций, фосфор и азот.
Азотът е много важен за растенията, знаеш ли? Той помага за синтеза на хлорофил и за провеждане на фотосинтеза. Когато има достатъчно азот, листата на растението са яркозелени. Ама ако липсва азот, листата стават жълти, увяхват и падат порано. Този елемент е особено важен, когато растат стъблата и листата на растенията. Но трябва да се внимава с дозата, защото прекомерното количество азот може да причини твърде много зеленина на растенията, което може да влоши плодоносенето и да намали количеството и качеството на реколтата. Азотът може да се намери в карбамид (с 47% азот), UAN (смес от карбид и амоняк), амониев нитрат и амониев сулфат.
Фосфор (Р) е едно от хранителните вещества, които растенията имат нужда през целият си живот. Торовете със съдържание на фосфор помагат за растежа на корените, подобряват цъфтежа и плодовете. Без този елемент, плодовете ще узреят по-бавно, качеството им ще се влоши, а добивът на зърнени култури ще бъде по-нисък. Фосфорът се съдържа във формата на фосфати, суперфосфати, амофос и сулфоамфос. Костното брашно се счита за един от органичните фосфорни торове.
Калият (К) помага на растенията да попият водичка от земята, да трансформират храната си в основни захари и да укрепи имунитета им срещу гъбични болести. Той се намира в почвата и в природни съединения по начин, който е труден за достигане от растенията. Калият се среща в калиев хлорид, калиев сулфат, калиев нитрат и в пепелта от дървета.
По агрегирани състояния
Има различни видове торове – течни, висперирани и твърди. По форма могат да бъдат гранулирани, кристални или на прах.
Течните и разтворимите във вода торове са най-подходящи за капково напояване и за нанасяне върху листата.
По начин на действие
В зависимост от как влияят върху почвата, има два вида торове: директни и индиректни.
Торовете с директно въздействие съдържат хранителни вещества, които растенията имат нужда от. Това е голяма група, която включва повечето органични и минерални торове.
За подобряване на свойствата на почвата, са необходими индиректни торове. Те включват бактериални препарати и вещества, използвани за химично възстановяване на почвата (като гипс или вар). За стайните растения често се използва водороден пероксид, който може да промени структурата на почвата и да я дезинфекцира.
По метода на нанасяне върху почвата
Има два основни начина за подхранване на почвата: непрекъснато (когато торът се разнася по цялата площ) и локално (когато торът се смесва с почвата и се слага в отделни дупки или редове, за да се направят джобове с максимално количество тор).
В зависимост от начина на подхранване на растенията
Може да се различава кореновото и листното хранене. Основният начин е чрез корените. Торовете се пускат директно в почвата или върху нея, възможно най-близо до корена. Много градинари грешно мислят, че това е единственият правилен начин. Но листното торене също има своите предимства:
Не зависи от лошите свойства на почвата, като например висока киселинност или ниски температури, които често затрудняват корените да поглъщат нужните елементи, дори ако те са в голямо количество в почвата;
Правила за прилагане
Дори с най-добрите продукти може да загубите добив, ако не се знае как да ги използвате правилно. Когато избирате какъв вид тор да ползвате, трябва да мислите за почвата, растенията и как са съвместими различните видове торове.
Първото наторяване трябва да се направи преди да посеете семената, есента или пролетта. Тогава се добавя по-голямата част от необходимия тор за растенията и почвата трябва да се подготви добре.
Когато посаждате разсада, добавяйте минимално количество тор. В този случай е добре да използвате торове с високо съдържание на фосфор.
През растителния сезон трябва да слагаш и тор. Можеш да го слагаш на корените или върху листата. Растенията имат нужда от различни неща в различни времена. Например, по време на роста им трябва повече азот, докато фосфора е важен за цветовете и плодовете. Калий е добър, за да оцелеят растенията при студените дни, но прекалено много азот може да ги направи по-уязвими на студ.
Някои градинари предпочитат да ползват само органични продукти, други пък са за минерали и пренебрегват органиката защото не е толкова ефективна. Всъщност растението има нужда и от органични и от химични хранителни вещества. Не е добре да използвате един и същ вид тор през целия сезон, по-добре е да ги сменяте.
Дозировката зависи както от видът на растението, така и от състоянието на почвата. Тежките и гъстите почви задържат елементите за по-дълго време, докато по-леките и пясъчни почви ги отмиват бързо. Затова тежките почви се торят по-рядко, но с по-големи дози, докато леките почви се подхранват редовно, но на малки дози.
Класификация на торовете
Видовете торове и добавки могат да бъдат класифицирани по много начини, като най-често се използва следната класификация:
1. Категория на продукта
Торовете могат да бъдат класифицирани според категорията на продукта, който съдържат. Например, някои от категориите на продуктите могат да бъдат течни торове, твърди торове, гранулирани торове и други.
2. Клас на торовете
Могат да бъдат класифицирани според техните химични съставки. Някои от класовете на торовете могат да бъдат азотни, фосфорни, калиеви и други.
3. Начин на приложение
Могат да бъдат класифицирани според начина, по който се прилагат. Някои от начините на приложение могат да бъдат по листно напояване, по земята, през капкова система и други.
4. Време на приложение
Могат да бъдат класифицирани според времето, в което се прилагат. Някои от временните класове на торовете могат да бъдат пролетни, летни, есенни и зимни.
5. Цел на приложението
Могат да бъдат класифицирани според целта, за която се прилагат. Някои от целите на приложението могат да бъдат торене на растенията, за по-добро плододаване, за подобряване на цветята и други.
Тези класификации на торовете могат да бъдат полезни за земеделците и градинарите, които искат да изберат правилния вид тор за техните растения.
Минерални торове
Минералните торове са едни от най-широко използваните торове в земеделието. Те са богати на елементи като азот, фосфор и калиев хлорид, които са от съществено значение за растежа на растенията.
Азотни торове
Азотните торове са особено важни за растенията, тъй като азотът е един от основните елементи, необходими за синтеза на белтъчини. Тези торове могат да бъдат произведени от различни източници, като например органични или синтетични торове като компост или гнозис.
Калиеви торове
Калиевата тор помага на растенията за растежа и подобряването на устойчивостта им към болести и стрес. Тези торове могат да бъдат произведени от различни източници, като например калиева сол или дървесна пепел.
Всички тези минерални торове са от съществено значение за здравето и растежа на растенията и могат да бъдат използвани за подобряване на реколтата и качеството на продуктите.
Фосфорни торове
Фосфорните торове представляват група торове, които съдържат висок процент на фосфор. Те са от голямо значение за растежа на растенията и са особено полезни за корените и цветовете.
Те са необходими за растенията, тъй като фосфорът е отговорен за метаболизма на растенията и транспортирането на енергия. Тези торове могат да бъдат произведени от различни източници, като например фосфатни скали или рибена мука.
Един от най-популярните видове фосфорни торове е суперфосфат. Той се произвежда чрез обработка на фосфатни скали със серна киселина. Суперфосфатът е богат на фосфор и се използва широко за подхранване на растенията.
Друг важен вид фосфорен тор е троен суперфосфат. Той е по-концентриран от суперфосфата и съдържа около 46% фосфор. Трипловият суперфосфат е особено полезен за растенията, тъй като осигурява бързо и ефективно поемане на фосфора.
Фосфорните торове са от голямо значение за земеделието и градинарството. Те осигуряват хранителните вещества за растенията и помагат за подобряване на реколтата. Затова е важно да се използват правилните видове фосфорни торове в зависимост от нуждите на растенията и техните почви.
Азотни торове
Азотните торове са едни от най-широко използваните торове в земеделието. Те са богати на азот, който е един от най-важните хранителни елементи за растенията. В тази секция ще се разгледат два вида азотни торове – твърди и течни.
Твърди азотни торове
Твърдите азотни торове се предлагат като гранули или прах. Те са лесни за съхранение и транспортиране и могат да бъдат поставени директно в почвата. Тези торове осигуряват постоянен източник на азот за растенията и могат да се използват за дълъг период от време.
Някои от най-използваните твърди азотни торове включват урея, амониев нитрат и амониев сулфат. Тези торове могат да се използват за всякакъв вид растения, включително зеленчуци, житни култури и плодове.
Течни азотни торове
Течния азотен тор е по-бързо достъпен за растенията от твърдите торове и могат да бъдат поставени директно в почвата или да бъдат нанасяни върху листата на растенията. Те също така могат да бъдат използвани за по-бързо използване на азота от растенията.
Някои от най-използваните течни азотни торове включват амониев нитрат, уреа и амониев сулфат. Тези торове са особено полезни за растения, които се нуждаят от по-бързо действащ източник на азот, като например зеленчуци и плодове.
В крайна сметка, изборът на азотен тор зависи от много фактори, включително типа на растението, почвата и климатичните условия. Твърдите торове са подходящи за дългосрочни нужди на растенията, докато течните торове предоставят по-бързо действащ източник на азот.
Органични торове
Органичните торове са вид торове, които се произвеждат от естествени съставки и не съдържат вредни химикали. Те са изключително полезни за почвеното плодородие и растенията, като същевременно намаляват въздействието на човешката дейност върху околната среда.
Най-често използваните органични торове са гнотобитовите и животинските отпадъци, както и зелените отпадъци от градини и паркове. Тези отпадъци се разлагат естествено и произвеждат основни хранителни вещества, които са необходими за растежа на растенията.
Органичните торове имат много предимства в сравнение с неорганичните. Те не съдържат вредни химикали, които могат да навредят на здравето на хората и животните, както и да замърсят околната среда. Органичните торове също така помагат за подобряване на качеството на почвата и за увеличаване на реколтата.
Органичните торове могат да бъдат използвани във всякакви условия и за всякакви видове растения. Те са икономични и могат да бъдат произведени лесно и евтино. Органичните торове са идеален избор за всеки, който иска да съхранява здравето на почвата и да намали въздействието на човешката дейност върху околната среда.
Биоторове
Биоторовете са вид търговия, която се основава на продажбата на биологично чисти храни и продукти. Те са насочени към хората, които търсят здравословна и екологично чиста храна. В България има много биоторове, които са насочени към различни групи от хора.
Биоторовете предлагат разнообразни био храни, като зърнени храни, кафе, чай, мед, ядки, сушени плодове, зеленчуци, плодове, месо, риба и млечни продукти.
Едно от големите предимства на биоторовете е, че предлагат био храни, които са без вредни химикали и пестициди. Тези продукти са произведени по екологичен начин и са по-здравословни за хората. Освен това, биоторовете са насочени към подкрепяне на местните производители, което е положително за обществото.
Биоторовете са подходящи за хората, които търсят здравословна храна и продукти. Те предлагат голямо разнообразие от био продукти, които са без вредни химикали и пестициди. Те също така подкрепят местните производители и са положителни за обществото.
Приложение и дозировка на торове
При избора на правилната дозировка на торовете е важно да се има предвид какъв вид тор се използва и за какъв тип растения е предназначен.
За зеленчуци и цветя, обикновено се препоръчва да се използва около 1-2 грама на квадратен метър. За дървета и храсти, по-големи дози до 3-4 грама на квадратен метър.
Приложението на торовете може да бъде различно в зависимост от вида на тора. Например, за течни торове, те могат да бъдат нанасяни директно върху почвата или да се разреждат във вода и да се поливат. В случай на твърди торове, те обикновено се разпръскват върху почвата и се замесват с нея.
Важно е да се има предвид и времето на годината, в което се прилага торът. Например, пролетта и есента са добри периоди за прилагане на торовете, тъй като това е времето, когато растенията имат нужда от повече хранителни вещества.
Накрая, е важно да се следва инструкцията на производителя за правилната дозировка и приложение на торовете. Това ще гарантира, че растенията ще получат правилното количество хранителни вещества, което им е необходимо за растеж и развитие.